Böcek Isırığında Ne Yapılmalıdır

Haşereler pek çoğumuzu huzursuz ettiği gibi ısırma ve sokmaları ile de sağlığımız üzerinde büyük tehlike oluşturmaktadır. Pek çok kişi de böcek sokmaları ve ısırmalarında ne yapacağını bilememekte ve geleneksel tedavi yöntemlerine başvurarak tedavi sürecini uzatmaktadır.

Peki böcek ısırığında ne yapılmalıdır?

  • Eğer sizi akrep, çıyan, yılan, örümcek gibi zararlı ve zehirli olabilecek haşereler ısırdı veya soktuysa, hiçbir müdahalede bulunmadan en yakın acil servisine ulaşın. Yanınızda en az bir adet refakatçi olmalıdır. Çünkü bu haşereler zehirlidir ve ısırdıkları zaman eğer zehir tüm vücudunuza yayılırsa hareket edemez hale gelebilirsiniz. Bu nedenle asla o halde araç kullanmamalısınız. Yanınızda eğer kimse yoksa hemen acil servisi arayıp durumu anlatmalısınız. Bu noktada dikkat edilecek diğer bir husus ise sizi ısıran haşereye zarar vermeden, onu temiz ve ağzı kapalı olan bir kutu içerisine koyarak hastaneye sizinle birlikte götürmektir. Böyle yaparak tedavi sürecinin en çabuk sürede ve en doğru şekilde yapılmasını sağlarsınız.
  • Pire, sinek, sivrisinek gibi haşereler tarafından ısırıldıysanız eğer ısırılan bölgeye tedavi amaçlı sirke, limon, zeytinyağı, yoğurt gibi besinler sürmemelisiniz. Eğer bölgede anormal belirtiler olursa, örneğin şişme, morartı, deri döküntüsü, kızarıklık, su toplama gibi, hemen acil servise başvurmalısınız.
  • Son dönemlerde kene ısırmasına karşı yapılması ve yapılmaması gerekenler, defalarca anlatılsa da yine hatalı bir şekilde keneyi bölgeden çıkarmaya çalışmak gibi uygulamalara gidilmektedir. Kene asla çıplak elle çıkarılmaya çalışılmamalıdır. Bir bez veya tülbentle çıkarılmalıdır.
  • Uyuz böceği ısırmasında ise hiç vakit kaybetmeden derhal en yakın hastanenin acil birimine gidip tedavi olmalısınız.

Sizi ısıran haşere ne olursa olsun, asla ısırılan yere kendi başınıza müdahale etmeyin. Bilmediğiniz kremler sürerek bölgede kalıcı hasar bırakmayın. Ümraniye Böcek İlaçlama firmamıza gerek haşereler gerek ilaçlamalar hakkında ve haşere ısırmaları konusunda merak ettiğiniz her şeyi sorabilirsiniz. Çağrı merkezimize günün 24 saati ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir