Çıyan Nerelerde Bulunur

Haşereler içinde oldukça tehlikeli olan çıyanlar, dünyanın hemen her bölgesinde her köşesinde olabilmektedirler. Çünkü hem etçil hem de otçul beslenirler ve hemen her mekan onlar için oldukça elverişlidir. Çıyanlar diğer haşerelerden farklı olarak, her bir ayağında zehir bulundurur ve çok güçlü reflekse sahiptirler. Bu nedenle en fazla tehlike arz eden haşerelerden biri olarak bilinir ve hemen çıyan ilaçlama yapılması gerekmektedir. Peki çıyan nerelerde bulunur ?

  • Evlerimizde, bahçelerimizde, apartmanların bodrum katlarında,
  • Ekili ve dikili alanlarda, tarlalarda,
  • Evimizde perdelerde, duvar diplerinde, köşe ve kuytu kenarlarında,
  • Ayakkabılarımızın içinde ve daha pek çok yerde bulunabilmektedir.
  • Çıyan hayvanlar aleminin eklembacaklılar şubesine üye olan çokbacaklı bir haşeredir.
  • Çıyanların vücudu halka halka şeklinde boğumlanmalardan oluşur ve bu halkalara segment denir. Bu sayede oldukça kıvrılabilen, hızlı hareket edebilen ve refleksleri çok güçlü olabilen bir haşere türü olabilmektedir.
  • Dünya üzerinde her yerde görülebildiği gibi ülkemizde de iç ve kıyı kesimlerde, yükseltisi yüksek ve alçak olan kesimlerde yani daha genel bir ifade ile her yerde görülebilirler.
  • Ülkemizde iç kesimlerde bu haşere türü daha çok “çayan” adı ile bilinir.
  • En eski haşere türlerinden biridir.

Çıyanların Özellikleri

Çıyan çoğu defa kırkayak ile karıştırılsa da ondan çok daha tehlikeli ve çok daha sert dış yapıya sahip olan bir haşeredir. İnsan eti, haşere, büyükbaş veya küçükbaş hayvanlar, ot, çürük bitki kökleri, fare, örümcek gibi pek çok canlı ile beslenebilmektedir. Tespih böcekleri ile akraba olan bu haşerenin, en zararsız türü deniz kenarlarında bulunur.

Segmentli yani boğum boğum olan dış yapısı ile oldukça farklı ve karakteristik görünümde olan bu haşerenin sokması durumunda mutlaka en yakın acil servise gidilip tedavi olunmalıdır. Aynı zamanda çıyanlarla asla tek başınıza mücadele edemezsiniz. İlaçlama hizmetlerinde oldukça kaliteli ve kurumsal olan bir firma ile anlaşmalı, evinizin veya bahçenizin her köşesini kusursuz ve eksiksiz bir şekilde ilaçlamalısınız.

Ümraniye Böcek İlaçlama şirketi olarak çıyan ilaçlama konusunda sizlere her zaman sunduğumuz hizmetler en kaliteli ve en garantili işlemlerden oluşmaktadır. Böcek ilaçlama yöntemleri konusunda sizlere her zaman en modern ve en yeni teknikleri sunan firmamıza dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezlerimiz 7/24 hizmetinize açık olmakla birlikte, ilaçlamalar hakkında merak ettiğiniz her konuyu da bizlere her zaman danışabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir