İlaçlamanın Ardından Nasıl Temizlik Yapılır?

Yaşadığımız alanlarda görülen böcek, haşere ve kemirgenlerin yok edilmesi amacı ile yapılan ilaçlamanın ardından nasıl temizlik yapılması gerektiği konusu kendi içerisinde dikkat edilmesi gereken noktalar barındırır. Bunların başında ise yapılan uygulamada kullanılan teknik gelir. İlaçlı uygulamanın yapıldığı alanda görülen böcek ve haşere türü oldukça yoğun ise, sıvı ilaçlama tekniği kullanılacaktır ve bu teknikte kullanılan ilacın etkisi de oldukça yüksektir. Yapılan işlemde ilaç her köşeye değil, daha çok böcek ve haşerelerin yoğun olarak bulunduğu alanlarda kullanılır. Bunlar daha çok buzdolabı arkası, aspiratör çevresi, mutfak dolaplarının arkaları ve içi, alt kısımları, koltukların arkaları ve altları, yatakların altları, cam ve balkon denizlikleri, banyo ve tuvalet giderleri, kalorifer peteklerinin araları ve diğer dip köşelerdir. Bu nedenle ilaçlama sonrasında temizlik yaparken özellikle de bu alanlarda ıslak temizlik yapılmamasına özen gösterilmedir.

İlaçlama Sonrası Temizlik

Jel ilacın kullanıldığı uygulamada ise temizlik yapılmasına gerek yoktur. Çünkü jel ilaç noktalar halinde böceklerin geçiş noktalarına damlalar halinde sıkılır. İnsan sağlığına hiçbir olumsuz etkisi yoktur. İlacın bırakıldığı alanlara dokunulmadığı sürece evinizde ya da işyerinizde istediğiniz şekilde kuru ve ıslak temizliğinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Sıvı ilaç tekniklerinde ise özellikle de mutfakta açık alanda, materyallerinizi bırakmamalısınız. Eğer bu eşyalara ilaç temas ettiyse sudan geçirilmeden ve yıkanmadan kullanılmamalıdır. Evinizde evcil hayvanınız varsa, ilaçlı uygulama sırasında evden uzaklaştırılmaları, ya da ilacın kullanılmayacağı bir odada, ev iyice havalandırılana kadar muhafaza edilmelidirler. Eğer evinizde bebeğiniz ya da küçük yaşta çocuğunuz varsa, onun kullandığı eşyalar ve oyuncaklar da ortada bırakılmamalıdır. İlaç temas etti ise bu eşyalar da yıkanmadan kullanılmamalıdır. Bunun dışında, ilaca maruz kalan yatak yorgan yüzleri, tekstil ürünleri ve kıyafetleriniz de yıkanmadan kullanılmamalı, açık alanlar ıslak bezle silinmelidir. Ortalama 20 gün sonra ise, eğer ilaçlı uygulamadan bir sonuç alındıysa, evinizde gönül rahatlığı ile dilediğiniz şekilde temizlik yapabilirsiniz. Detaylı ilaçlama sonrası temizlik bilgisini, evinizde ve diğer alanlarda ilaçlı uygulamayı gerçekleştiren görevliden alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir