‘Kara ölüm’ hastalığının öncüsü farelerin zararları

Dünya üzerinde en zararlı memeli kemirgenler arasında yer alan fareler fiziksel özellikleri gereği küçük boyutlu olduklarından hızlı hareket edebilme ve en küçük deliklere dahi ulaşabilme özelliklerine sahiptir. Kemirgenler her zaman ait oldukları yaşam alanları içinde kalmayı tercih etmez. Çoğu fare evlerde, iş yerlerinde, depolarda, okullarda vb. alanlarda barınır.

Farelerin Yaşamları

Özellikleri gereği ev-çatı faresi, tarla faresi, çöl faresi, lağım faresi (sıçan) gibi türlere ayrılır. Her birinin yaşam alanı seçimi farklı olmasına rağmen birçoğu insanların bulunduğu ortamları benimser.  Bu da kişiler için tam anlamıyla bir tehdit unsurudur.  Her canlının evrene doğrudan veya dolaylı fayda ve zararı olduğu gibi farelerin de ekolojik dengeye yararları vardır. Kemirgenlerin ise evrene tek katkıları doğal döngüyü korumak için böceklerle beslenmeleri ve böcek oluşumunun bir yerde önüne geçmeleridir.
İnsanların yaşam alanlarını ihlal eden fareler, kemirgen varlıklar oldukları için mobilya ve ev tekstili ürünlerini rahatlıkla hasara uğratabilir, hatta öyle ki teknolojik aletlere ve kablolara zarar verebildikleri için evlerde çok ciddi boyutlu maddi kayıplara neden olabilirler. Bunlar işin maddi boyutunu oluştururken daha önemli kayıp ise sağlığımızı büyük ölçüde tehdit eden canlı türü olmalarıdır. Doğaları gereği pis ortamlarda barınan fareler, insanların yaşadıkları ortamlara sızdıklarında taşıdıkları virüsler neticesinde bulaşıcı ve ölümcül hastalıklara neden olurlar. Özellikle fare pisliği ve idrarı en büyük bulaşma yoludur.
Tarihten de bilindiği gibi Avrupa nüfusunun çok büyük bir kısmının ölümüne neden olan ‘Hıyarcıklı veba’ hastalığı farelerden insanlara bulaşma sonucu doğmuş, farklı medeniyetler tarafından ise ‘Kara ölüm’ olarak adlandırılmıştır. Bu veba hastalığında, bakteri vücuda girdikten 3 ila 8 gün içinde etkisini göstererek ölüme neden olur. Belirtileri ise baş ağrısı, ishal, yüksek ateş, üşüme hissiyatı ve bubo adı verilen, lenf bezi şişmeleridir.
Farelerin insan hayatlarına zararları oldukça büyük ölçülüdür. Bunun önüne geçmenin tek yolu ise güvenilir fare ilaçlama hizmetleri veren şirketler tarafından düzenli olarak fare ilaçlama hizmeti almak ve uygulamanın devamlılığını sağlamaktır. İş yerimde, evimde fare var endişesi yaşamadan bu hizmetten yararlanmak her bireyin maddi ve manevi kayba uğramamak için alması gereken normal yaşam standartları ölçüsüyle eşdeğerdir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir