Okul İlaçlama

Yaz boyu çocuklar tatil bitmesin diye, veliler de yaz bitsin de okul açılsın diye dua eder. Okul dönemi geldiğinde tüm veliler, çocuğunun iyi bir okulda ve iyi bir öğretmenle eğitim alması için çabalar. Okul ortamına ve hijyenine son derece hassasiyet gösteren velilerin çok küçük bir kısmı okuldaki haşere varlığına ve okul ilaçlamaya özen gösterir. Ancak, pek çok kıstastan daha önemli olan ilaçlama uygulaması; pek çok okul tarafından ihmal edilmektedir. Bu nedenle okul yönetiminin ve velilerin bu konuda hassas davranması, her eğitim öğretim döneminde velilerin yönetimden okul ilaçlama tutanağı ve ilaçlama belgesi talep etmesi gerekmektedir.

Okul İlaçlama

İlaçlama konusunda en önemli ve en hassasiyet gösterilmesi gereken alan okuldur. Çocuklar; yetişkinlere göre daha düşük dirence sahip olması nedeniyle, daha çabuk hasta olmaktadır. Hijyenik olmayan ortamlar özellikle küçük çocuklar için çok ciddi bir tehdittir. Çocuğunuzu kayıt ettirmeden önce gerçekleştirdiğiniz okul ziyaretinde hiç haşere görmemiş olabilirsiniz. Üstelik, deterjan ve temizlik kokusunun hakim olduğu koridorlar, hijyen konusunda sizi olumlu etkilemiş olabilir. Ancak, haşerelerin gündüz saklanan, gece aktif olan canlılar olduğunu unutmamalısınız. Haşere istilasının gerçekleştiği pek çok evde insanlar haşerelerle karşılaşmaz bile. Çünkü karanlıkta hareket eden ve ışıkta kaçıp saklanan haşereler arkalarında görünen bir iz bırakmazlar. Fakat, görünmeyen ve çok ciddi tehdit oluşturan mikrop ve bakteriler, dışkı ve pis kalıntılar çocuklarınızın sağlığına doğrudan olumsuz etkidir. Örneğin, saatte 2 kilometre hızla hareket eden bir hamam böceği, tek başına bile bütün okulu bir gecede dolaşabilmektedir. Hamam böceklerinin sürü halinde yaşadıklarını da düşününce, çocuğunuzun gün içinde sürekli temas ettiği alanlarda bulunan bakterileri hayal edebiliyor musunuz? Bu riski almamak adına, okul ilaçlama konusuna özen göstermeli ve okul yönetimine bu konuda talepte bulunmalısınız.

Okul İlaçlama Nasıl Olmalı?

  • İlaçlama için; Sağlık Bakanlığı onaylı, sertifikalı ve garantili firmalarla çalışılmalıdır. Anlaştığınız firmanın yakınınızdaki en iyi böcek ilaçlama firması olduğundan emin olmalısınız.
  • Okul ilaçlama uygulaması; ilacın çocuklar üzerindeki etkileri ve sonrasında yapılacak olan temizlik sebebiyle; çocukların okulda olmadığı yaz tatili döneminde gerçekleştirilmelidir. İlaçlama işleminden sonra, ilaç etki gösterme süresinin sonunda çocukların temas ettiği alanlarda detaylı bir temizlik yapılmalıdır.
  • Özellikle küçük sınıflar ve ana sınıfı öğrencilerinin oyun ve ders alanlarına hassasiyet gösterilmeli; hem ilaçlama hem de temizlik konusunda bu çocukların olaydan etkilenmemesi için ekstra çaba harcanmalıdır.
  • Okul ilaçlamanın yanında bahçe ilaçlama işleminin de es geçilmemesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir