Tehlikeli böcek türleri nelerdir?

Aslında bakarsanız böceklerin tehlikeli olmayanı yoktur. Belki doğal yaşam içerisinde masum olan böcekler vardır. Ancak iş insan sağlığı ve canına geldiğinde, emin olun ki her böceğin bir tehlikesi mevcuttur. Kimi ısırır ve zehrini kanımıza bulaştırarak ölüme neden olabilir, kimi kan emicidir, mikropları ve bakterileri vücudumuza yayarak ciddi hastalıkları bulaştırır, kimi malımıza zarar verir ve maddi kayıp yaratır. Bu örnekler saymakla bitmez. Bu da böceklerin insanlar için tehlikeli canlılar olduğunu gözler önüne seren bir gerçektir. Ancak bazı türler vardır ki, diğerlerine oranla daha fazla tehlike arz ederler.

Tehlikeli Böcekler Nelerdir?

Pireler: Pireler pek çok insan için nedendir bilinmez, oldukça masum görülürler! Sanılır ki sadece bir kaşıntıdır yaşattıkları sıkıntı! Ancak işin aslı bu değil. Dünya üzerinde geçmişten günümüze milyonlarca insanın ölümüne neden olan veba hastalığının pireler nedeniyle ortaya çıktığını ve yayıldığını söylesek olayın bir kaşıntıdan ibaret olmadığını anlayabilirsiniz. Pireler insanlardan hayvanlara ve hayvanlardan da insanlara hastalık taşıyabilen kan emici canlılardır.

Katil arılar: Afrika dolaylarında yaşayan bu arı türünün en belirgin özelliği insan gördüklerinde sürü halinde saldırmalarıdır! Her yıl 300’e yakın insan bu arıların saldırıları nedeni ile hayatlarını kaybetmektedirler.

Bitler: Bitler de insanlarımız için ciddiye alınmayan tehlikeli böcek türlerindendir. Pireler gibi çok hızlı çoğalırlar ve özellikle de vücut biti olarak bilinen türleri, hayvanlardan insanlara hastalık taşıyan türdendir. Risklidirler ve ciddi hastalıkları taşımaktadırlar.

Sivrisinekler: İşte size sürpriz. Dünya üzerinde insan ölümlerine en fazla neden olan böcek türü sivrisinektir! Evet şaşırdınız biliyoruz. Ama ne yazık ki bu bir gerçek. Hani o her gece sizi ısıran sivrisinekler en tehlikeli böcek türü. Sivrisinekler her yıl bir milyon insanın ölümüne neden olmaktadır.

Yazımızdan da anlaşılacağı üzere hiçbir böcek türünü hafife almamakta fayda var. evinizde hangi tür böcek olursa olsun böcek ilaçlama yaptırarak sağlığınızı güvene alabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir