Uyuz Böceğinin Özellikleri

Deri böceği türünden olan bu haşere insanlarda uyuz hastalığının ortaya çıkmasına sebebiyet verir. İnsan derisinin altında tünel açarak ilerleyen bu böceklerin yol açtığı hastalıkların ciddiyeti pek fazla önemsenmemektedir. Deride kabarma, döküntü, kızarıklık, alerjik reaksiyonlar gibi etkiler yaratır.   Uyuz böceği vücutta ilk önce vücudun en ince yerlerinde yayılır. İnsan sağlığı üzerine özellikle alerjik reaksiyonlar açısından olumsuz etkileri olan bu canlıya karşı alınacak en sağlıklı önlem ise uyuz böceği ilaçlama işlemidir.

Uyuz böceğinin özellikleri hakkında bilgi vermeye bu haşerenin fiziki özelliklerinden bahsederek başlayalım.

  • Oval bir vücut yapısına sahip olan bu haşere türü, sekiz tane bacağa sahiptir.
  • Aynı zamanda tek seferde çok fazla yumurta bırakabilir.
  • Sırt yüzeyi kadifemsi bir yapıdadır.
  • Derimizin altından tüneller açarak vücudumuza yumurtalarını bırakırlar ve çok tehlikeli olan uyuz hastalığına yakalanmamıza neden olurlar.

Uyuz Hastalığı Belirtileri

Uzun yıllardır insanların başına bela olan bu böcekler, ince deri olan bölgelere kolayca yerleşir. Uyuz hastalığı yüzyıllardır insanların yakalandığı hastalıkların başında gelir. Tedavi edilmesi sonrası 15 gün içerisinde sağlıklı bir sonuç elde edilir. Ancak tedavi edilmezse çok ciddi reaksiyonlara neden olabilir.  Ciltte aşırı derecede kaşıntı oluşturarak kendini belli eder. Yüksek ateş, ciltte kızarıklık ve döküntü, yanma hisse, kaşıntıya karşı koyamama gibi belirtiler olduğunda mutlaka en yakın hastanenin acil birimine gitmelisiniz. Aynı zamanda bu hastalık bulaşıcı olduğundan uyuz hastalığına yakalanan kişilerin yakınında olanlar da banyo yapmalı ve üzerlerindeki kıyafetleri kaynar suda yıkatmalılardır. Aynı şekilde hasta olan kişinin bulunduğu koltuk iyice temizlenmeli, yatak çarşafları ve giysileri kaynar suda uzun süre yıkanmalıdır. Uyuz evcil ve vahşi havyalarda da sık rastlanır. Uyuz olan hayvanlarda kıllar dökülme yapar, hayvanın derisinde kepeklenme, kaşıntı, pullanma görülür.

Ümraniye Böcek İlaçlama olarak bizler, siz değerli müşterilerimizin önce sağlığını gözetmek amacıyla ilaçlama hizmeti sağlamaktayız. İlaçlarımızın hepsi firmamızın ziraat mühendisleri tarafından hazırlanmıştır. Ayrıca ilaçlama işlemlerini uygulayan ekibimiz, bu alanda en deneyimli kişilerden oluşmaktadır. Bizlere ulaşmak için çağrı merkezlerimizi aramanız yeterlidir. Müşteri temsilcilerimiz ilaçlama yaptırtmak istediğiniz haşere hakkında, ilaçlama yöntemlerimiz hakkında size en ayrıntılı bilgileri verecektir. 7/24 bize ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir