Yakarca Isırığı ve Korunma Yöntemleri

Sivrisinek ve yakarcalar, yaz aylarının korkulu rüyası olmaya devam ediyor. Bazı bölgelerde daha yoğun olarak rastlanan yakarcalar genel olarak Türkiye’nin her yerinde gözlemlenmektedir. Yakarca, çoğunlukla sivrisinekle karıştırılır ve namı sivrisinek kadar duyulmamıştır. Ancak yakarca ısırığı sivrisinek ısırığından çok daha kaşındırıcı ve acılıdır. Bu yazımda sizlere yakarca ısırığı ve korunma yöntemlerinden bahsedeceğim.

Yakarca Nedir, Yakarca Isırığı ve Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Tatarcık adıyla da bilinen bu sinek türü, sivrisinekler gibi gündüzleri pek görülmez ve geceleri beslenir. Sivrisinekten ayıran özelliği kısa boyu ve uzun bacaklarıdır. Bilinenin aksine, bitki şekerleriyle beslenen yakarcaların erkek olanları kan emmez, dişi olanlarıysa yalnız yumurtlamak için kan emer. Dün gece bir yakarca tarafından ısırıldıysanız bu şu demektir; dişi yakarca sizin kanınız sayesinde 1-2 gün içinde nemli bir ortam bulup oraya yumurtalarını bırakacak. Bir dişi yakarca tek seferde 20 kadar yumurta bırakabilmektedir. Ayrıca dişi yakarcalar erkek yakarcalara göre daha güçlü ve dirençlidir. Bunun sebebi de sizin kanınız olabilir mi acaba, ne dersiniz?

Yakarca Isırığı, Belirtileri ve Zararları

Elbette her böcek ısırığı gibi tatarcık sineğinin ısırığı da bazı riskler taşır. Yakarca ısırığı ile çok ciddi hastalıklara sebep olabilen ve yaklaşık bir hafta kadar ömrü olan bir sinek türüdür. Tatarcık sineği ısırığı, sivrisinek ısırığına nispeten çok daha kaşındırır ve yakar. Ayrıca daha büyük bir şişlik oluşur. Yakarca, daha çok klozet kapağında ve klozet arkalarındaki nemli bölgelerde dolaşmayı sever. Bu nedenle temas ettiği yerlere mikrop taşımaktadır. Özellikle tatarcık humması, şark çıbanı gibi yüksek ateşle eşlik eden çok ciddi hastalıkların taşıyıcısı olan yakarcalar; kronik hastalığı olanlarda, AIDS ve kan hastası kişilerde daha ciddi sonuçlara sebep olmaktadır.

Yakarca Nasıl Kovulur?

Yakarca ısırığı ve korunma yöntemleri arasında ilk adım yakarcadan kaçınmaktır. Yakarca için en etkili ilaç olarak uzmanlar doğal çözümleri önermektedir. Ayrıca yakarcalar is ve dumandan hiç hoşlanmaz, evinizde tütsü yakmayı düşünebilirsiniz. Bu seçeneği değerlendirip yeterli bulmadığınız durumda yakarca kovar ilaçlardan da yardım alabilirsiniz.

Yakarca Neye Gelmez?

  • Fesleğen
  • Günlük ağacı
  • Nane yağı
  • Adaçayı

Yakarca Isırığına Doğal Çözüm

Yakarca ısırığının bulunduğu bölgedeki acı ve kaşıntıyı azaltmak için bir miktar karbonatı ıslatın ve ilgili bölgeye sürün. Ayrıca narenciye esanslı kolonyalar, tahriş giderici kremler de şikayetlerinizi dindirecektir. Lokal kaşıntı harici bir şikayetiniz olduğunda (bulantı, halsizlik, kusma gibi) en kısa sürede tıbbi destek alın.

Tüm bu yöntemleri uygulamanıza rağmen çözüm bulamadıysanız,7/24 hizmetinizde olan çağrı merkezimizi arayarak ilaçlama konusunda bilgi edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir